Doskonalenie - Warsztatowe

Naprawa motocykla to nie taka prosta sprawa. O ile auta często traktujemy z przymrużeniem oka, o tyle motocykle są najczęściej naszą wypieszczoną perełką. Zdajemy sobie także sprawę, że jazda niesprawnym motocyklem niesie ze sobą dużo większe zagrożenie niż samochodem. Często więc wizyta u mechanika i pozostawienie kilku stówek jest niezbędne. Czy aby na pewno?

Wielu z nas ma przeświadczenie, że grzebanie przy motocyklu wymaga kunsztu i bagażu doświadczenia. I w wielu przypadkach tak jest. Usunięcie stukania w silniku, czy też zdiagnozowanie czemu nasz sprzęt nie chce odpalić często wymaga czujnego oka, które wie gdzie spojrzeć i fachowca, który naprawi, a nie wymieni cały układ i stwierdzi, że ‘powinno pomóc’. Jest jednak wiele czynności, które, przy odrobinie chęci i wprawy, możemy zrobić sami. Ot choćby posezonowa wymiana oleju, piszczące klocki hamulcowe, pęknięta linka, czy założenie nowego napędu nie powinno stwarzać trudności nawet początkującemu majsterkowiczowi. Oczywiście o ile wie jak się do tego zabrać i przełamie się aby spróbować.

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił PARAmoto organizuje kursy warsztatowe z zakresu podstawowej mechaniki motocyklowej. Zajęcia będą odbywały się w weekend, potrwają 2 dni (od 10 do 16) i będą się odbywały w Warszawie (ul. Puławska), a liczba uczestników jednorazowego kursu jest ograniczona do 6 osób. Będziecie pracowali pod czujnym okiem doświadczonej kadry garażowej  Posiadamy motocykle wymagające całego szeregu napraw, nad którymi będziemy się pastwić do woli oraz kompletny, rozebrany silnik, przy którym będziemy odkrywali tajemnice zaworów, cylindrów, tłoków, korbowodu itp.

W sobotę odbędzie się debata na temat konstrukcji motocykla i działania poszczególnych jego elementów. Obejrzymy sobie rozebrany motocykl tak, żeby każdy mógł zobaczyć na własne oczy jak to wszystko jest skonstruowane i czemu nie wybucha  Usiądziemy sobie przy kawie i porozmawiamy o mechanice motocyklowej, jak korzystać z książki serwisowej i co nam w ogóle będzie potrzebne, żeby zacząć majsterkować. Generalnie będzie dużo teorii. Odpowiemy wyczerpująco na wszystkie Wasze pytania i bez wątpienia obalimy kilka mitów na temat mechaniki, eksploatacji czy używanych płynów i materiałów.

W niedzielę natomiast podwijamy rękawy i bierzemy się do roboty. Podzielimy się na 2-osobowe grupy i będziemy własnoręcznie rozbierali, czyścili, naprawiali i wymieniali wybrane elementy takie jak hamulce, łożyska, opony, itp.

Koszt oferowanego kursu to 400zł od osoby. W cenie napoje i przekąski.

Kurs obejmuje majsterkowanie przy

 • Ergonomiczne ustawienie elementów sterowania motocyklem pod kierowcę (sprzęgło, hamulce, dźwignia zmiany biegów, rollgaz, lusterka!)
 • Linki (ocena stanu zużycia, czyszczenie, wymiana)
 • Sprzęgło (ocena stanu zużycia, wymiana)
 • Łożyska główki ramy (jak sprawdzić czy są w porządku)
 • Łożyska koła + uszczelniacze (sprawdzenie, wymiana)
 • Filtr powietrza (sprawdzenie, wymiana)
 • Świece (sprawdzenie, wymiana)
 • Olej + filtr (wymiana)
 • Łańcuch (ocena stanu układu napędowego, naciąg, czyszczenie, smarowanie, wymiana/naprawa)
 • Opony (kontrola bieżnika, rozmiary, ocena i ewentualna naprawa uszkodzeń, ciśnienie)
 • Hamulce (ocena stanu i wymiana płynu, jaki płyn wybrać, przewody w stalowym oplocie, kontrola stanu i wymiana tarcz hamulcowych)
 • Klocki hamulcowe (ocena stanu zużycia i wymiana, jakie wybrać, rozebranie i konserwacja zacisków)
 • Inne (wymiana żarówek, akumulatora, bezpieczników, jak uruchomić zalany motocykl, jakie stosować paliwo i dlaczego, jakie narzędzia warto mieć ze sobą, jak ocenić stan motocykla po wypadku, jak dbać i korzystać z motocykla by był bezawaryjny)

Oczywiście wszystkiego nie sposób zawrzeć w punktach. Każde Wasze pytanie znajdzie u nas odpowiedź i będziemy przez całe zajęcia zawzięcie dyskutować o niuansach mechaniki motocyklowej i nie tylko.

Osoby chcące uczestniczyć w zajęciach są zobowiązane wziąć ze sobą komplet ubrań nieczułych na pojawienie się poważnych braków w zakresie czystości oraz miękkie rękawice robocze.

Kurs odbędzie się w dniach 25-26 stycznia 2014.

Wszelkich dodatkowych informacji udzieli Wam Paweł pod numerem telefonu 506 660 305 lub mailowo pn@paramoto.pl

Copyright © 2013-2017 PARAMOTO All Rights Reserved. Powered by BLUEICE